Ρηγόπουλος Δημήτριος

Δρ. Ρηγόπουλος Δημήτριος

Παθολόγος - Διαβητολόγος

Πανεπιστημιακοί Σπουδές

Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων, Ιατρικό Τμήμα
Ιατρική Σχολή Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Αθηνών
Νομική Αθηνών, Τμήμα Πολιτικών Επιστημών και Δημόσιας Διοίκησης

Μεταπτυχιακές Σπουδές

M.Sc Communication Management
M.Sc Στατιστική Ανάλυση στις Κοινωνικές Επιστήμες

Διδακτορικός Τίτλος

Ph.D Διδάκτορας στην Ιατρική Σχολή Αθηνών
Θέμα: Διερεύνηση κριτηρίων συνδυασμένης αντί EGFR/VEGF στοχευόμενης θεραπείας στο αδενοκαρκίνωμα του παχέος εντέρου σε ιστικές μικροστοιχίες.

Βιογραφικό

Τρέχοντα Καθήκοντα

Επιμελητής Β’ Παθολογικής Κλινικής 401 ΓΣΝΑ
Στέλεχος Παθολογικού Εξωτερικού Ιατρείου 401 ΓΣΝΑ
Στέλεχος Διαβητολογικού Εξωτερικού Ιατρείου 401 ΓΣΝΑ
Ιδιωτικό Ιατρείο Παθολογίας και Διαβήτη επί της Λεωφόρου Κηφισίας 30
Επιστημονικός Συνεργάτης Ιατρικής Σχολής Αθηνών στην έδρα της Πειραματικής Φυσιολογίας
Πρόεδρος Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 106ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών

Στρατιωτική Σταδιοδρομία

9/11/1991-29/9/1997 Εκπαιδευόμενος στη Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων Τμήμα Ιατρικό.
30/9/1997-14/10/1998 Εκπαιδευόμενος στη Σχολή Εφαρμογών Υγειονομικού.
15/10/1998-28/10/1999 Διμοιρίτης Διμοιρίας Υγειονομικού στη Ι΄ Μοίρα Αμφίβιων Καταδρομών στην Αντιμάχεια της Νήσου Κω.
29/10/1999-11/12/1999 Εκπαιδευόμενος στο Κέντρο Εκπαίδευσης Ανορθόδοξου Πολέμου στη Ρεντίνα.
12/12/1999-6/1/2000 Διμοιρίτης Διμοιρίας Υγειονομικού στη Ι΄ Μοίρα Αμφίβιων Καταδρομών στην Αντιμάχεια της Νήσου Κω.
7/1/2000-23/1/2000 Διμοιρίτης Διμοιρίας Υγειονομικού στη Ζ΄ Μοίρα Αμφίβιων Καταδρομών στην Ν. Πέραμου του Ν. Αττικής
24/1/2000-13/3/2000 Εκπαιδευόμενος στη Σχολή Αλεξιπτωτιστών στον Ασπρόπυργο Αττικής.
14/3/2000-28/5/2000 Διμοιρίτης Διμοιρίας Υγειονομικού στη Ζ΄ Μοίρα Αμφίβιων Καταδρομών στην Ν. Πέραμου του Ν. Αττικής
29/5/2000-19/6/2000 Εκπαιδευόμενος στο Ναυτικό Νοσοκομείο Αθηνών στο αντικείμενο της Καταδυτικής Ιατρικής.
20/6/2000-14/12/2000 Διμοιρίτης Διμοιρίας Υγειονομικού στη Ζ΄ Μοίρα Αμφίβιων Καταδρομών στην Ν. Πέραμου του Ν. Αττικής
15/12/2000-14/07/2003 Ειδικευόμενος στη Παθολογία (Ευαγγελισμός)
15/7/2004-15/10/2004 Ιατρός Ολυμπιακών-Παραολυμπιακών Αγώνων (Αθήνα 2004)
16/10/2004-23/3/2006 Ειδικευόμενος στη Παθολογία (Αττικό Νοσοκομείο)
24/3/2006-29/6/2006 Επιμελητής Β΄ Β Παθολογικής Κλινικής 401 ΓΣΝΑ
30/6/2006-15/4/2007 Ιατρός Κεντρου Εκπαιδεύσεως Ειδικών Δυνάμεων στη Ν. Πέραμο Αττικής.
16/4/2007-6/7/2007 Εκπαιδευόμενος στο Τμήμα Προκεχωρημένων της Σχολής Εφαρμογής Υγειονομικού
7/7/2007-21/7/2008 Ιατρός Κεντρου Εκπαιδεύσεως Ειδικών Δυνάμεων στη Ν. Πέραμο Αττικής.
22/7/2008-21/9/2008 Ιατρός Τμήματος Επειγόντων Περιστατικών 401 ΓΣΝΑ
22/9/2008- 4/4/2011 α)Διευθυντής Τμήματος Επειγόντων Περιστατικών 401 ΓΣΝ, β) Διευθυντής Κέντρου Άμεσης Βοήθειας Στρατού 401 ΓΣΝΑ, γ) Υπεύθυνος Τηλεϊατρικής 401 ΓΣΝΑ, δ) Ιατρός Προσωπικού 401 ΓΣΝΑ
4/4/2011 έως σήμερα: α) Επιμελητής Β’ Παθολογικής Κλινικής, β) Στέλεχος Πθολογικού Εξωτερικού Ιατρείου, γ) Στέλεχος Διαβητολογικού Εξωτερικού Ιατρείου

Ηθικές Αμοιβές-Παράσημα-Μετάλλια

Δίπλωμα για το ήθος και τα στρατιωτικά προσόντα Μαθητή 6ης Τάξης.
Δίπλωμα για το ήθος και τα στρατιωτικά προσόντα Μαθητή 5ης Τάξης.
Τιμητικό Δίπλωμα για την συμβολή στην ανάπτυξη του αθλητικού πνεύματος και της αγωνιστικής άμιλλας τη περίοδο 2000-2001.
Τιμητικό Δίπλωμα για την συμβολή στην ανάπτυξη του αθλητικού πνεύματος και της αγωνιστικής άμιλλας τη περίοδο 2001-2002.
Συγχαρητήρια διότι επέδειξε ζήλο, μεθοδικότητα, άριστη συμπεριφορά, υψηλό ήθος, εργάστηκε αθόρυβα και αποδοτικά, ακόμα και εκτός ωραρίου, με αποτέλεσμα να οργανώσει άριστα το Τμήμα Υγειονομικού του Κέντρου Εκπαιδεύσεως των Ειδικών Δυνάμεων και να υποστηρίξει μεγάλο αριθμό Νεοσυλλέκτων οπλιτών, χωρίς προβλήματα (Φ.447/15/2123/Σ517/7Μαρ2008/ΚΕΕΔ/1Ο ΕΓ)
Χρυσός Σταυρός του Τάγματος του Φοίνικα (124/2008) διότι ως Λγος εργάστηκε πάντοτε αθόρυβα και αποδοτικά με εξαίρετο ζήλο και αφοσίωση και πέτυχε απόλυτα στα καθήκοντά του.
Διαμνημόνευση Ευδοκίμου Διοικήσεως Γ΄ Τάξης (50/2009 ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ)
Μετάλλιο Στρατιωτικής Αξίας Γ΄ Τάξεως (133/2009) για τις υπηρεσίες που προσέφερε στη Πατρίδα στο κύκλο των καθηκόντων του.
Τιμητικό Δίπλωμα για την εθελοντική συμμετοχή στη διοργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων 2004.
Ευχαριστήρια επιστολή του Διευθυντή Ιατρικών Υπηρεσιών Οργανωτικής Επιτροπής Ολυμπιακών Αγώνων ΑΘΗΝΑ 2004.
Δημόσιο ευχαριστήριο στην εφημερίδα «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» από συνοδό ασθενούς, για τις ιατρικές μου υπηρεσίες.

Συμμετοχές σε Επιτροπές

Συμμετείχα στην οργάνωση και σχεδίαση της Γενικής εφημερίας και της λειτουργίας του Τμήματος Επειγόντων Περιστατικών Κατά την έναρξη της λειτουργίας του Νοσοκομείου «ΑΤΤΙΚΟΝ»
9/11/2009: Πρόεδρος σε Επιτροπή Παραλαβής Εφοδίων και Υλικών.(69 Γ) .
12/11/2009: Οργάνωση Ιατρείου Γρίππης και Σχεδίαση Αντιμετώπισης της Πανδημίας του ιού Η1Ν1. (69 Α, 69 Β)
Υπεύθυνος για την οργάνωση και σχεδίαση της εφαρμογής της Τηλε-Ιατρικής στο Στρατό.
Υπεύθυνος για τη σχεδίαση της μεταφοράς του Τμήματος των Επειγόντων Περιστατικών στη νέα πτέρυγα του 401 ΓΣΝΑ.
Μέλος της Ανώτατης Στρατιωτικής Υγειονομικής Επιτροπής Αθηνών
Μέλος της Επιτροπής Απαλλαγών Αθηνών

Ιατρική Σταδιοδρομία

Προ ειδίκευσης περίοδος: Συμμετείχα στις εργασίες της Α΄ Παθολογικής Κλινικής του 401 ΓΣΝΑ ως Βοηθός Επιμελητή και παρακολουθούσα τα Εξωτερικά Ιατρεία της Παθολογίας. Επίσης Εφημέρευα στην Κλινική και στο Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών.
Υπηρεσία στις Ειδικές Δυνάμεις: Στον βαθμό του Ανθυπολοχαγού και του Υπολοχαγού υπηρέτησα ως ιατρός Μονάδας σε μονάδες Αμφίβιων Καταδρομών (5ο ΕΤΕΘ, Ζ΄ ΜΑΚ), με αποτέλεσμα να ασκήσω τα ιατρικά μου καθήκοντα σε ιδιαίτερες συνθήκες όπως εν πλώ σε φουσκωτά (silinger, zodiac),ταχύπλοα σκάφη (Magna), σε φρεγάτες του Πολεμικού Ναυτικού, καθώς και σε βραχονησίδες (Φαρμακονήσι, Πλατύ, κ.α.). Επίσης συμμετείχα σε ορεινές ασκήσεις όπου ταυτόχρονα κάλυπτα υγειονομικά το προσωπικό και επίσης συμμετείχα σε αεροδιακομιδές ασθενών-τραυματιών .
Περίοδος Ειδίκευσης : Συμμετείχα στις εργασίες της Β΄ Προπαιδευτικής Κλινικής η οποία τα πρώτα δύο χρόνια εδραζόταν στο Νοσοκομείο «ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ» και στην συνέχεια μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο «ΑΤΤΙΚΟΝ». Εκπαιδευόμουν ως Ειδικευόμενος και τελούσα χρέη Βοηθού Επιμελητή. Παρακολουθούσα την λειτουργία του Εξωτερικού Ιατρείου Παθολογίας, του Εξωτερικού Ιατρείου Διαβήτη και του Εξωτερικού Ιατρείου Παχυσαρκίας. Επίσης εφημέρευα στην Κλινική και στις Γενικές Εφημερίες στο Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών. Κατά τη μεταφορά της κλινικής στο «ΑΤΤΙΚΟΝ» είχα ενεργό δράση στη οργάνωση και σχεδίαση της Γενική Εφημερίας και της Λειτουργίας των Επειγόντων Περιστατικών. Επίσης παρακολούθησα στο πλαίσιο της ειδικότητας τη λειτουργία της Καρδιολογικής Κλινικής και της Μονάδας Εντατικής Θεραπείας, προσφέροντας ενεργά τις υπηρεσίες μου, ως βοηθός Επιμελητή στις αντίστοιχες Κλινικές.
Υπηρεσία στις Ειδικές Δυνάμεις-2η περίοδος: Στον βαθμό του Λοχαγού υπηρέτησα στο Κέντρο Εκπαίδευσης Ειδικών Δυνάμεων ως Διευθυντής του ΣΤΕΠ και είχα την ευθύνη Προληπτικών εξετάσεων των Νεοσύλλεκτων Στρατιωτών και την πρόταση της Σωματικής τους Ικανότητας, ένα έργο ιδιαίτερα επίπονο και υπεύθυνο διότι λόγω των ειδικών συνθηκών υπήρχε αυξημένος κίνδυνος απώλειας υγείας. Επίσης κάλυπτα τις ασκήσεις των Καταδρομέων καθώς και τη λειτουργία του Σχολείου Αυτοδυτών Μάχης . Συνέπεια ήταν να αντιμετωπίσω αρκετά Επείγοντα Περιστατικά σε αντίξοες συνθήκες.
401 ΓΣΝΑ: Τα πρώτα τρια χρόνια ήμουν Διευθυντής του Τμήματος Επειγόντων Περιστατικών του 401 ΓΣΝΑ και του Κέντρου Άμεσης Βοήθειας Στρατού. Ήμουν υπεύθυνος για την εφημερία του Τμήματος η οποία είναι καθημερινή και 24ωρη. Ήμουν υπεύθυνος για την Προνοσοκομειακή φροντίδα των ασθενών δηλαδή κατ΄οίκον φροντίδα και νοσηλεία, προσκομιδή των ασθενών με τα ασθενοφόρα μας. Επίσης ήμουν υπεύθυνος για την άσκηση της Τηλειατρικής στα Νησιά και τις από μακρυσμένες Στρατιωτικές Μονάδες της Θράκης. Επιπλέον κάλυπτα υγειονομικά όλες τις επίσημες αποστολές κυβερνητικών και διπλωματών ξένων κρατών. Τέλος κάλυπτα υγειονομικά όλα τα αθλητικά γεγονότα που προκύπτουν από το πρόγραμμα του Στρατού. (Εθνικές Ομάδες Ενόπλων Δυνάμεων, κ.α.)
Λαϊκόν Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών: Μετεκπαίδευση στο αντικείμενο του Σακχαρώδη Διαβήτη, της Παχυσαρκίας και του Διαβητικού Ποδιού, στην Α’ Προπαιδευτική Παθολογική Κλινική.
401 ΓΣΝΑ-2η περίοδος: Έως σήμερα είμαι Επιμελητής της Β’ Παθολογικής Κλινικής, όπου καλύπτω κλινικά περιστατικά της παθολογικής ειδικότητας. Επίσης είμαι Στέλεχος του Παθολογικού Εξωτερικού Ιατρείου και Στέλεχος του Διαβητολογικού Ιατρείου.

Διδακτικό Έργο

11/9/2000- 6/10/2000: Εκπαιδευτής Σχολείου Νοσοκόμων Ειδικών Δυνάμεων, Σχολή Αλεξιπτωτιστών, Ασπρόπυργος.
30/6/2006-21/7/2008: α) Υπεύθυνος Εκπαίδευσης Νοσηλευτών-Τραυματιοφορέων Ειδικών Δυνάμεων, β) Υπεύθυνος Σχολείου Επείγουσας Ιατρικής Νοσοκόμων Ειδικών Δυνάμεων, Κέντρο Εκπαιδεύσεως Ειδικών Δυνάμεων, Νέα Πέραμος
22/9/2008-20/6/2010: Υπεύθυνος Σχολείου Επείγουσας Ιατρικής Ανθυπολοχαγών Ιατρών.
22/6/2010-23/10/2010: Εκπαίδευση του προσωπικού της Ζ Μοίρας Αμφίβιων Καταδρομών στη Νέα Πέραμο, στο αντικείμενο «Α΄ Βοηθειών στο Πεδίο της Μάχης».

Διακρίσεις

Καταχώρηση στην Εγκυκλοπαίδεια WHO IS WHO (οι σημαντικότερες προσωπικότητες στην Ελλάδα).
1ο Βραβείο στο Πανελλήνιο Συνέδριο Ενόπλων Δυνάμεων 2008
Top Ten διάκριση στο Πανευρωπαϊκό Συνέδριο Γαστρεντερολογίας 2008.
Αναφορά στο Περιοδικό «Στρατός & Ενημέρωση»: Ο Ελληνικός Στρατός στην Επιστημονική Πρωτοπορία.

Παρουσία στα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης

20-5-2010: Περιφερειακό Δίκτυο Τηλεοπτικών Σταθμών Ελλάδος. Εκπομπή «ΑΡΩΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ» με θέμα την έλλειψη της φυσικής δραστηριότητας στο σύγχρονο άνθρωπο και οι επιπτώσεις στην υγεία.
4-10-2010: ΤΗΛΕΑΣΤΥ, Εκπομπή Ιπποκράτειος Πολιτεία, με θέμα Μεταβολικό σύνδρομο.
13-12-2010: ΤΗΛΕΑΣΤΥ, Εκπομπή Ιπποκράτειος Πολιτεία, με θέμα Συνταγογράφηση της Άσκησης.
20-12-2010: ΣΚΑΙ, Εκπομπή ΣΚΑΙ ΤΩΡΑ, με θέμα Προληπτικές Εξετάσεις για κάθε ηλικία.
14-4-2010: ΣΚΑΙ, Εκπομπή ΣΚΑΙ ΤΩΡΑ, με θέμα Ασκηση στη Τρίτη Ηλικία και Πρόληψη των Πτώσεων.